Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Dormont .
- Authorized Dormont dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Dormont B-125
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont B-125 Quick Disconnect Device
| Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | B-125 |
| Manufacturer Part # | B-125 |
| Height | 2" |
| Width | 2" |
| Depth | 4.75" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont B-125 Gas Quick Disconnect Assembly, 1-1/4" Fpt Thermal Shutoff At 350 F, Female End Will Shut Off Gas When Seperated., Female End From Gas Supply, Male End To Appliance Side ( Has Thermal Shutoff Feature), Temps Above 350 Degrees F Activate Safety Thermal Ring.

