Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dormont CAN1675KIT2S48EFV Dormont Blue Hose Moveable Gas Connector Kit 3/4" Inside Dia.
| Manufacturer | Dormont Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | CAN1675KIT2S48EFV |
| Manufacturer Part # | CAN1675KIT2S48EFV |
| Inside Diameter | 3/4" |
| Accessories | Quick Disconnect Valve |
| Restraining device | With Restraining Device |
| Length | 48" |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 26.63" |
| Width | 10.38" |
| Depth | 2.88" |
| Weight | 8.61 lbs |
| UPC | 662447301074 |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont Manufacturing, CAN1675KIT2S48EFV, Dormont Blue Hose Moveable Gas Connector Kit, 3/4" inside dia., 48" long, 304 stainless steel corrugated tube covered with a tight weave stainless steel braid, antimicrobial PVC coating, includes: (1) Excess Flow Value, (1) SnapFast® Push-to-Connect Quick Disconnect, (2) Swivel Max® 360 multi-plane rotational device, (1) full port valve, and (1) coiled restraining cable with hardware, 160,000 BTU/hr flow capacity, lifetime limited warranty
