Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Dormont .
- Authorized Dormont dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Dormont CF75
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Dormont CF75 Cimfast Safety Fitting
| Manufacturer | Dormont |
|---|---|
| Model Number | CF75 |
| Manufacturer Part # | CF75 |
| Height | 3.2" |
| Width | 5.23" |
| Depth | 1.97" |
| Weight | 2.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Dormont CF75 Safety Combination Shut-off/quick Disconect, Stops The Flow Of Gas When The Internal Temperature, Exceeds 350 Degrees., Must Shut Valve Off To Allow Disconnection, 3/4" Fpt Safety & Shutoff 288 000 Btu Thermal Shutoff, At 350 F

