Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Duke 936L Buffet Shelf Stainless Steel Construction With Dual Glass Sneeze Guards
| Manufacturer | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | 936L |
| Manufacturer Part # | 936L |
| Type | Double-sided |
| Service | Self-service |
| Frame Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 25" - 31" |
| Height | 20" |
| Width | 30.38" |
| Depth | 10.5" |
| Weight | 50 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Duke Manufacturing, 936L, Buffet Shelf, stainless steel construction, with dual glass sneeze guards, with LED lights & plastic shields, 30-3/8"W x 10-1/2"D x 20"H, 1/4" acrylic end guards, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
