FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Duke BGA1-88-SS BGA Food Shield 87-3/4"W X 19-1/4"D X 32-1/2"H Adjustable From Full-service To Self-service Guard
| Manufacturer | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | BGA1-88-SS |
| Manufacturer Part # | BGA1-88-SS |
| Service | Full / Self-service |
| Type | Single-sided |
| Frame Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 86" - 91" |
| Height | 32.5" |
| Width | 87.75" |
| Depth | 19.25" |
| Weight | 170 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Duke Manufacturing, BGA1-88-SS, BGA Food Shield, 87-3/4"W x 19-1/4"D x 32-1/2"H, adjustable from full-service to self-service guard, glass display shelf, single shelf, LED lights, 3/8" glass over-shelf & guard with 1/4" glass wings (tempered and polished edges) CULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.