FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Duke BGA2-32-SS BGA Food Shield 31-3/4"W X 19-1/4"D X 44-1/2"H Adjustable From Full-service To Self-service Guard
| Manufacturer | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | BGA2-32-SS |
| Manufacturer Part # | BGA2-32-SS |
| Service | Full / Self-service |
| Frame Construction | Stainless Steel |
| Type | Double-sided |
| Width (side - side) | 25" - 31" |
| Height | 44.5" |
| Width | 31.75" |
| Depth | 19.25" |
| Weight | 93 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Duke Manufacturing, BGA2-32-SS, BGA Food Shield, 31-3/4"W x 19-1/4"D x 44-1/2"H, adjustable from full-service to self-service guard, glass display shelves, dual shelf, LED lights, 3/8" glass over-shelf & guard with 1/4" glass wings (tempered and polished edges) CULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.