- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Duke DI-2ESL-SW Slimline Hot Food Drop-In Unit Electric With (2) 12" X 20" Hot Food Well
| Manufacturer | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | DI-2ESL-SW |
| Manufacturer Part # | DI-2ESL-SW |
| Wet or Dry operation | Wet Or Dry |
| Controls | Infinite Controls |
| Construction | Stainless Steel Top, Corrosion Resistant Steel Exterior |
| Insulated or Non-Insulated | Insulated |
| Style | Individual Pans |
| Height | 12.75" |
| Width | 46.25" |
| Depth | 17.25" |
| Weight | 135 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Duke Manufacturing, DI-2ESL-SW, Slimline Hot Food Drop-In Unit, electric, with (2) 12" x 20" hot food well, 46-1/4" long, 12-3/4" high, stainless steel top & interior liners, steel exterior housing, with remote control panel, sealed wells with drains, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
