FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Duke TEHF-32PG-VALUE (REPLACES E302-25PG) Thurmaduke™ Hot Food Unit Mobile 32”W X 32”D X 36”H
| Manufacturer | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | TEHF-32PG-VALUE |
| Manufacturer Part # | TEHF-32PG-VALUE |
| Working Height | 36" |
| Design | Open Storage Base |
| Type | Mobile |
| Overall Width (side - side) | 31" - 36" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Base Finish | Painted |
| Height | 36" |
| Width | 32" |
| Depth | 32" |
| Weight | 253 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Duke Manufacturing, TEHF-32PG-VALUE, (REPLACES E302-25PG) Thurmaduke™ Hot Food Unit, mobile, 32”W X 32”D X 36”H, 16ga stainless steel top, (2) sealed hot food wells, flat front (no dish rail/plate shelf ), infinite controls, 1” drain line & valve, paint grip steel body & undershelf, 5” swivel casters & brakes, 6 ft cord & plug, cULus, EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
