- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Duke THCF-76SS Thurmaduke™ HotColdFreeze Unit Mobile 76"W X 32"D X 36"H
| Manufacturer | Duke Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | THCF-76SS |
| Manufacturer Part # | THCF-76SS |
| Design | Fully Enclosed Base |
| Working Height | 36" |
| Base Finish | Painted |
| Overall Width (side - side) | 73" - 78" |
| Top Construction | Stainless Steel |
| Height | 36" |
| Width | 76" |
| Depth | 32" |
| Weight | 570 lbs |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Duke Manufacturing, THCF-76SS, Thurmaduke™ HotColdFreeze Unit, mobile, 76"W x 32"D x 36"H, 16ga stainless steel top, (4) pan size, flush mount pans, individual digital touchscreen controls, individual drain per well, stainless steel body & undershelf, 5" dia. swivel casters with brakes, 10' cord & plug, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
