Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dukers DIM-150 Ice Maker With Bin Cube-style Air Cooled
| Manufacturer | Dukers Appliance Co., USA Ltd. |
|---|---|
| Model Number | DIM-150 |
| Manufacturer Part # | DIM-150 |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Width (side - side) | 20 - 29" Wide |
| Ice Type | Full Size / Dice Cubes |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Production per 24 hr | 200 Lbs Or Less |
| Height | 35.3" |
| Width | 22" |
| Depth | 25.6" |
| Weight | 111 lbs |
| UPC | 810060210970 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dukers Appliance Co., USA Ltd., DIM-150, Ice Maker with Bin, cube-style, air cooled, self-contained condenser, 22"W x 25-3/5"D x 35-3/10" H, production capacity up to 156-lb/24 hours, removable air filter, stainless steel exterior, R290 Hydrocarbon refrigerant, 115v/60/1ph, 1.6 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

