FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Dukers DSM-15F Freezer Merchandiser Reach-in One-section
| Manufacturer | Dukers Appliance Co., USA Ltd. |
|---|---|
| Model Number | DSM-15F |
| Manufacturer Part # | DSM-15F |
| Size | 1 Section |
| Depth (front - back) | Standard |
| Doors | Hinged |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Compressor HP | 3/4 HP |
| Exterior Finish | Black |
| Capacity | 9 - 23 Cu. Ft. |
| Height | 80.25" |
| Width | 27.13" |
| Depth | 29.25" |
| Weight | 304 lbs |
| UPC | 00856560008945 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Dukers Appliance Co., USA Ltd., DSM-15F, Freezer Merchandiser, reach-in, one-section, 27"W, bottom mount self-contained refrigeration, digital control, 0°F to -8°F temperature range, automatic defrost, (1) hinged tempered glass door with replaceable gasket, equipped with locking doors, (4) adjustable shelves, interior & canopy LED light with switch, white interior, black exterior, casters, R290 refrigerant, 3/4 HP, 110v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
