Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Ember Glo EMB8425-20 Infinite Heat Switch
| Fits with Manufacturer | Ember Glo |
|---|---|
| Model Number | EMB8425-20 |
| Manufacturer Part # | EMB8425-20 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 2" |
| Weight | 0.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Ember Glo EMB8425-20 240v/15a )( Infinite ) Terminal( 5, 1/4" Tab, , L1 L2(line) P(pilot) H1 H2(load) ), Contacts( N.o. ), Style( Rotary ), Markings( 1-10 ), , Shaft( 7/8" Lg, .187" Flat Down ), Garland Grill Knob # 22-1395 Insert # 22-1402, Off-min-2 3 4 5 6 -max, Dial # 22-1012 Chrome Face, Middleby/toastmaster Dial # 22-1072 Black, Ember-glo & Gen Use Black Knob # 22-1349, 2" Dia Off-lo-2-6-hi Universal Mount W/ 5 Inserts, Garland Range Series 680., Eagle/metal Masters Warmer, Ember-glo Broiler Series E24., Warmer C-240-2.series 1220(cwd Fwd Fwe) Bpdht Cdht
