FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
EmberGlo 25F_LP (25F-OPEN FRT) Charbroiler Propane OR Natural Gas 26"
| Manufacturer | EmberGlo |
|---|---|
| Model Number | 25F_LP |
| Manufacturer Part # | 25F_LP |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front |
| Grid | Diamond Rod Grate |
| Depth (front - back) | 18" |
| Heat | Radiant Type |
| Base | Open Cabinet Base |
| Width (side - side) OA | 25 - 36" |
| Height | 39" |
| Width | 26" |
| Depth | 18.25" |
| Weight | 250 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
EmberGlo, 25F_LP, (25F-OPEN FRT) Charbroiler, propane OR natural gas, 26", floor model, fully ceramic hearth with ceramic barbriq, diamond shaped rod grate of cold rolled steel, stainless steel shelf, Flaretrol flame control, enclosed cabinet base, stainless steel front & trim, includes seafood/veggie grate, 39,600 BTU, 120v/60/1-ph, 1.5 amps, CSA Star, CSA Flame, cCSAus, NSF
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.