FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
EmberGlo 25WC-KABOB_NAT (25WC-KABOB-OPEN FRT) Kabob Charbroiler Propane OR Natural Gas
| Manufacturer | EmberGlo |
|---|---|
| Model Number | 25WC-KABOB_NAT |
| Manufacturer Part # | 25WC-KABOB_NAT |
| Heating Source | Radiant |
| Control Type | Manual Controls |
| Width (side - side) OA | 31 - 36" |
| Height | 19.56" |
| Width | 35.88" |
| Depth | 18.25" |
| Weight | 240 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
EmberGlo, 25WC-KABOB_NAT, (25WC-KABOB-OPEN FRT) Kabob Charbroiler, propane OR natural gas, 35-7/8", countertop, fully ceramic hearth with ceramic barbriq, (10) stainless steel skewers Flaretrol flame control, manual controls, stainless steel front, sides & trim, (grilling grate not included) 47,200 BTU, 120v/60/1-ph, 1.5 amps, CSA Star, CSA Flame, cCSAus, NSF
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.