FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
EmberGlo 31F_LP (31F) (Multiple Front Panel Choices) ( Standard Broiler Is An OPEN FRONT) Charbroiler
| Manufacturer | EmberGlo |
|---|---|
| Model Number | 31F_LP |
| Manufacturer Part # | 31F_LP |
| Depth (front - back) | 27" |
| Grid | Diamond Rod Grate |
| Width (side - side) OA | 25 - 36" |
| Heat | Radiant Type |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front |
| Base | Open Cabinet Base |
| Height | 41" |
| Width | 35.88" |
| Depth | 22.63" |
| Weight | 400 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
EmberGlo, 31F_LP, (31F) (Multiple front panel choices) ( Standard broiler is an OPEN FRONT) Charbroiler, propane OR natural gas, 35-7/8", floor model, fully ceramic hearth with ceramic barbriq, diamond shaped rod grate of cold rolled steel, stainless steel shelf, Flaretrol flame control, enclosed cabinet base, stainless steel front & trim, includes: seafood/veggie grate, 68,000 BTU, 120v/60/1-ph, 1.5 amps, CSA Star, CSA Flame, cCSAus, NSF
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.