KitchenRestock.com is your trusted source for Other .
- Authorized Other dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Other SFD 27S9-V V
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Emerson SFD 27S9-V V Filter Drier Suction Line
| Manufacturer | Emerson |
|---|---|
| Model Number | SFD 27S9-V V |
| Manufacturer Part # | SFD 27S9-V V |
| Height | 4.3" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 8.5" |
| Weight | 3.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Emerson SFD 27S9-V V Parker Suction Line Filter Drier 1-1/8" Odf Solder, Model Sld-13-9sv Hh, Compatible With All Commercially Available Refrigerants, The Original Sld Solid Core Activated Alumina Suction, Line Filter Drier., High Acid Capacity., Low Pressure Drop Exceptionally High Flow Rates., Designed For System Clean-up., 500 Hours Salt Spray Protection., Shortest System Cut-out Lengths Allow Installation In Tight, Areas., Two Access Valves Simplify Pressure Drop Measurement., Flare Or Solid Copper Sweat Fittings., Ul Listed File No. Sa344, Csa Listed Lr46423, Compatible With R410a.

