- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Chef Approved 124SB1512BK Food Carrier Soft Material 12"W X 15"D X 12"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | 124SB1512BK |
| Manufacturer Part # | 124SB1512BK |
| Long Side / Diameter (approximate) | 14" - 17" |
| Short Side (approximate) | 12" - 13" |
| Height | 12" |
| Width | 12" |
| Depth | 15" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Machine Washable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 124SB1512BK, Food carrier, soft material, 12"W x 15"D x 12"H, insulated to keep hot foods hot tand cold foods cold, insulated nylon, machine washable, black, Chef Approved
Certifications
Machine Washable
This item is designed to be safely cleaned in a commercial or residential washing machine without damage.

