- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Chef Approved 167315 Oven Mits 15" Ambidextrous
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | 167315 |
| Manufacturer Part # | 167315 |
| Size | 15" |
| Material | Terry |
| Height | 15" |
| Width | 0.25" |
| Depth | 1" |
| Weight | 0.25 lbs |
| Machine Washable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 167315, Oven mits, 15", ambidextrous, one size fits most, heavy duty terry cloth, machine washable, beige, Chef Approved
Certifications
Machine Washable
This item is designed to be safely cleaned in a commercial or residential washing machine without damage.

