- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Chef Approved 167605WAFHKG Waist Apron 12" X 24" (3) Front Pockets
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | 167605WAFHKG |
| Manufacturer Part # | 167605WAFHKG |
| Length | 11" - 16" |
| Pockets | 3 |
| Material | Poly/cotton |
| Width | 23" - 25" |
| Color | Green |
| Height | 1" |
| Width | 12" |
| Depth | 24" |
| Weight | 0.2 lbs |
| Machine Washable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 167605WAFHKG, Waist apron, 12" x 24", (3) front pockets, 65/35 poly-cotton blend, machine washable, kelly green, Chef Approved
Certifications
Machine Washable
This item is designed to be safely cleaned in a commercial or residential washing machine without damage.

