- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Chef Approved 167BAADJRB Bib Apron 32" X 28" (2) Front Pockets
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | 167BAADJRB |
| Manufacturer Part # | 167BAADJRB |
| Material | Poly/cotton |
| Pocket Qty | 2 Pocket |
| Length | 30" - 32" |
| Style | Standard |
| Width | 28" - 30" |
| Color | Blue |
| Height | 1" |
| Width | 28" |
| Depth | 32" |
| Weight | 0.16 lbs |
| Machine Washable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 167BAADJRB, Bib Apron, 32" x 28", (2) front pockets, 80/20 poly-cotton blend, Adjustable Neck, machine washable, royal blue, Chef Approved
Certifications
Machine Washable
This item is designed to be safely cleaned in a commercial or residential washing machine without damage.

