- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless 1848WS16G Wall Mount Storage Shelf 48"W X 18"D X 15.75"H Heavy Duty 16 Gauge 430 Stainless Steel Shelf And Brackets
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | 1848WS16G |
| Manufacturer Part # | 1848WS16G |
| Depth (front - back) | 18" |
| Type | 400 Series |
| Gauge | 16 Gauge |
| Construction | Stainless Steel |
| Width (side - side) | 48" |
| Height | 15.75" |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Weight | 20 lbs |
| UPC | 810136062175 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, 1848WS16G, Wall Mount Storage Shelf, 48"W x 18"D x 15.75"H, heavy duty 16 gauge 430 stainless steel shelf and brackets, two brackets, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

