- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Filtration E-FILTER-800R Water Filtration System Replacement Cartridge 10" Carbon Filter
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-FILTER-800R |
| Manufacturer Part # | E-FILTER-800R |
| Micron Rating | .5 Microns |
| Height | 21" |
| Width | 7" |
| Depth | 7" |
| Weight | 9 lbs |
| UPC | 810136066609 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-FILTER-800R, Water Filtration System Replacement Cartridge, 10" carbon filter, 0.5 micron sediment reduction, scale inhibitor, compatible with E-FILTER-800, NSF, Empura Filtration
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.





