- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Refrigeration E-KCBRC48 Refrigerated Equipment Stand 50"W X 31.9"D X 26.8"H 6.1 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-KCBRC48 |
| Manufacturer Part # | E-KCBRC48 |
| Width | 49" - 60" Wide |
| Refrigeration | Self-contained, Side Mounted |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Compressor HP | 1/5 HP |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Drawer Qty | 2 Drawers |
| Height | 26.8" |
| Width | 50" |
| Depth | 31.9" |
| Weight | 253 lbs |
| UPC | 810136066357 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-KCBRC48, Refrigerated Equipment Stand, 50"W x 31.9"D x 26.8"H, 6.1 cu. ft. capacity, (2) drawers, 12" x 20" x 6" Pan size fit, 880lbs max capacity, stainless steel exterior and interior, 33°F to 41°F temperature range, 1/5 HP right side compressor, 115v-60hz-1ph, 2.1 amps, NEMA-5-15P power cord, 900 BTU(LBP), R290 CFC-free refrigerant, auto electric defrost, LED temperature display, self-contained refrigeration system, magnetic drawer gasket, ETL, ETL Sanitation, Tested and conforms to NSF-7 Standards, Empura Refrigeration
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.






