- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Refrigeration E-KUC27FW-D2 Undercounter Reach-In Freezer 27.8"W X 29.9"D X 35.5"H 5.4 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-KUC27FW-D2 |
| Manufacturer Part # | E-KUC27FW-D2 |
| Height | 35.5" |
| Width | 27.8" |
| Depth | 29.9" |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-KUC27FW-D2, Undercounter Reach-In Freezer, 27.8"W x 29.9"D x 35.5"H, 5.4 cu. ft. capacity, work top, (2) drawers, 3.9" backsplash, (1) shelf, right hinge, 33-41°F temperature range, 1/10 HP back reciprocating compressor, foam insulation, magnetic gasket, electronic thermostat, automatic defrost, digital temperature control, 115v/60Hz/1ph, 1.5 amps, NEMA-5-15P power cord, 426 BTU(LBP), ETL, ETL Sanitation, Tested and conforms to NSF-7 Standards, Empura Refrigeration
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.