- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Refrigeration E-RCDC-35-S Refrigerated Display Case Countertop 34.6"W × 22.3"D × 27"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-RCDC-35-S |
| Manufacturer Part # | E-RCDC-35-S |
| Shelf Quantity | 2 Shelves |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Service Type | Full Service |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Width (side - side) | 31" - 36" |
| Height | 27" |
| Width | 34.6" |
| Depth | 22.3" |
| Weight | 161 lbs |
| UPC | 810136067064 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-RCDC-35-S, Refrigerated Display Case, Countertop, 34.6"W × 22.3"D × 27"H, 5.6 cu. ft. capacity, 32°F to 53.6°F temperature range, R290 Refrigerant, stainless steel exterior, brilliant internal LED illumination on top, digital temperature controller and display, (2) adjustable chrome-plated shelves, (4) sides double tempered glass, front curved glass, sliding doors at back, maintenance-free condenser, ventilated cooling system, automatic defrost, front air duct to remove water on glass, 110v/60Hz/1ph, ETL, ETL-Sanitation, Tested and conforms to NSF-7 Standards, Empura Refrigeration
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.







