- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Refrigeration E-RDC-17W-1D Refrigerated Display Case Countertop 16.7"W × 14.9"D × 44.4"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-RDC-17W-1D |
| Manufacturer Part # | E-RDC-17W-1D |
| Exterior Finish | White Exterior |
| Shelf Quantity | 2 Shelves |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Width (side - side) | 13" - 18" |
| Service Type | Full Service |
| Interior Finish | Stainless Steel Interior |
| Height | 44.4" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 14.9" |
| Weight | 79.5 lbs |
| UPC | 810136067101 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-RDC-17W-1D, Refrigerated Display Case, Countertop, 16.7"W × 14.9"D × 44.4"H, 2.8 cu. ft. capacity, 32°F to 53.6°F temperature range, R290 Refrigerant, white exterior, internal top LED lighting, digital temperature controller and display, adjustable PVC coated shelves, (4) sides double tempered glass, maintenance-free condenser, ventilated cooling system, automatic defrost, lockable door, adjustable chrome-plated shelves, brilliant internal LED illumination on sides, top light box with LED, 110v/60Hz/1ph, ETL, ETL-Sanitation, Tested and conforms to NSF-7 Standards, Empura Refrigeration
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.








