- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Refrigeration E-VOAR-29B Open Air Merchandiser 28.7"W × 29"D × 79.9"H 17.6 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-VOAR-29B |
| Manufacturer Part # | E-VOAR-29B |
| Exterior Finish | Black |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Width | 25" - 30"W |
| Height | 79" - 96"H |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Height | 79.9" |
| Width | 28.7" |
| Depth | 29" |
| Weight | 445.33 lbs |
| UPC | 810136067156 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-VOAR-29B, Open Air Merchandiser, 28.7"W × 29"D × 79.9"H, 17.6 cu. ft. capacity, 32°F to 50°F temperature range, R290 Refrigerant, black exterior, brilliant LED lighting on top and under shelves, digital temperature controller and display, (4) adjustable frosty glass shelves, tempered side glass, front curtain, (4) casters with (2) adjustable feet, ventilated cooling system, automatic defrost, front and side hot-air glass anti-fog system, automatic condensation evaporation, 110v/60Hz/1ph, ETL, ETL-Sanitation, Tested and conforms to NSF-7 Standards, Empura Refrigeration
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.








