- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Refrigeration E-VOAR-36W Open Air Merchandiser 36.2"W × 33.3"D × 59.4"H 11.3 Cu. Ft. Capacity
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | E-VOAR-36W |
| Manufacturer Part # | E-VOAR-36W |
| Exterior Finish | White |
| Height | 55" - 66"H |
| Width | 31" - 36"W |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Height | 59.45" |
| Width | 36.22" |
| Depth | 33.35" |
| Weight | 26 lbs |
| UPC | 810136067187 |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, E-VOAR-36W, Open Air Merchandiser, 36.2"W × 33.3"D × 59.4"H, 11.3 cu. ft. capacity, 35.6°F to 50°F temperature range, R290 Refrigerant, white exterior, brilliant internal LED lighting at (2) front sides, digital temperature controller and display, (4) casters with (2) adjustable feet, double tempered glass, curtain or sliding doors, ventilated cooling system, automatic defrost, adjustable shelves, condensation water evaporated automatically, condenser at back side for free maintenance, 110v/60Hz/1ph, ETL, ETL-Sanitation, Tested and conforms to NSF-7 Standards, Empura Refrigeration
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.








