- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless EB2B101410 Underbar Sink (2) Bowls (10" X 14" X 10") 2 Compartment
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | EB2B101410 |
| Manufacturer Part # | EB2B101410 |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Sink Compartments | (2) |
| Width (side - side) OA | 25" - 30" |
| Bowl Size | 10" X 14" Front-to-back |
| Construction | Stainless Steel Top, Front, Ends & Legs |
| Height | 33.5" |
| Width | 26" |
| Depth | 18" |
| Weight | 46.74 lbs |
| UPC | 810136061871 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EB2B101410, Underbar Sink, (2) bowls (10" X 14" X 10"), 2 Compartment, no drainboard, 3.5" ips drainage 18 gauge 304 stainless steel, top, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.




