- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless ECDT60R Clean Dishtable 60"W X 30"D X 41.5"H Straight Design
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | ECDT60R |
| Manufacturer Part # | ECDT60R |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Splash Height | 7-1/2"H Splash |
| Direction | Left To Right |
| Stainless Series | 300 Series |
| Width (side - side) OA | 49" - 60" |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Height | 41.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 59.06 lbs |
| UPC | 810136063066 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, ECDT60R, Clean Dishtable, 60"W x 30"D x 41.5"H, straight design, 16 gauge 304 stainless steel worktop, 7.5" backsplash, all stainless steel structure (gussets/legs/cross braces/adjustable bullet feet), legs on right side, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

