FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless EDOS1848 Overshelf Table-mounted 48"W X 18"D X 32"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | EDOS1848 |
| Manufacturer Part # | EDOS1848 |
| Width (side - side) | 37" - 48" |
| Shelves | Double |
| Gauge | 18 Gauge |
| Construction | Stainless Steel |
| Depth (front - back) | 18" |
| Height | 32" |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Weight | 38.96 lbs |
| UPC | 810136062588 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EDOS1848, Overshelf, table-mounted, 48"W x 18"D x 32"H, standard duty, 18 gauge 430 stainless steel (2) shelf decks, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

