- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Equipment EEF40208PH3 Fryer 15.5"W X 28"D X 44"H Electric
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | EEF40208PH3 |
| Manufacturer Part # | EEF40208PH3 |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| With or without basket lifts | With Basket(s) |
| Height | 44" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 28" |
| Weight | 200 lbs |
| UPC | 810136064131 |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| CE | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EEF40208PH3, Fryer, 15.5"W x 28"D x 44"H, Electric, Floor Model, Full Pot, 208v 3 phase. 15 1/2" Commercial Electric Fryer with 40 lb Capacity, 12kw Power, Flat heating elements for best heat transfer, Floor standing, Stainless steel Front, Galvanized steel sides, Thermostatically controlled - Prompt Response for fast temp recovery, Temperature setting range 160F-370F, Deep open Stainless steel forward sloping Fry Pot with Cold Zone, Includes 2 baskets, Stainless steel hanger plate included, Oil draining extension, Cool to Touch Bakelite door handle, Automatic shut off, Stainless steel front & door with galvanized sides & back, 6" Stainless Steel Adjustable Legs, 3 Phase 4 wire no Plug, 450 degrees F High Limit for Safety, 1" Full Port Drain Valve, CE Certification, ETL, ETL Sanitation, cETLus, Tested and conforms to NSF/ANSI Std. 4, Empura Equipment
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.










