- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless EHS17 Hand Sink 17"W X 15"D X 13"H 15"D X 17"W X 13"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | EHS17 |
| Manufacturer Part # | EHS17 |
| Bowl Width (left to right) | 9" - 12" |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Height (rim to drain) | 6" Deep |
| Bowl Depth (front to back) | 9" - 10" Front-to-back |
| Height | 13" |
| Width | 17" |
| Depth | 15" |
| Weight | 9.22 lbs |
| UPC | 810136062274 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, EHS17, Hand Sink, 17"W x 15"D x 13"H, 15"D x 17"W x 13"H, 20 gauge 304 stainless steel, gooseneck faucet, 4" faucet center, singlebowl, bowl dimensions 14"L x 10"W x 5.5"D, 9.5" backsplash, 1.5 drain basket, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

