FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Equipment ESP-2M Stock Pot Range Natural Gas 18"W X 42-1/8"D X 19-5/8"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | ESP-2M |
| Manufacturer Part # | ESP-2M |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Burner Ring(s) Per Section | (2) |
| Burner Section Qty | (2) |
| Height | 19.63" |
| Width | 18" |
| Depth | 42.13" |
| Weight | 200 lbs |
| UPC | 810136064056 |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, ESP-2M, Stock Pot Range, natural gas, 18"W x 42-1/8"D x 19-5/8"H, countertop installation, 2 burners with 4 manual controllers (2 for each burner), 4" stainless steel adjustable plate mounted legs, 160,000 total BTU, 3/4" rear national pipe thread gas connection, field conversion kit to liquid propane gas included, ETL, ETL Sanitation, cETLus, Tested and conforms to NSF/ANSI Std. 4, Empura Equipment
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
