FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless FT1830E Filler Table 18"W X 30"D X 34.75"H 18 Gauge 430 Stainless Steel
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | FT1830E |
| Manufacturer Part # | FT1830E |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Splash Height | 1-1/2" Backsplash / Upturn |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Width (side - side) | 18" Wide (side - Side) |
| Height | 34.75" |
| Width | 18" |
| Depth | 30" |
| Weight | 30.9 lbs |
| UPC | 810136063363 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, FT1830E, Filler Table, 18"W x 30"D x 34.75"H, 18 gauge 430 stainless steel, 1-1/2" backsplash, galvanized legs and undershelf, 420lb top shelf loading capacity, 300lb undershelf loading capacity, plastic adjustable bullet feet, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.




