- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Showmaker S-SP60 Refrigerated Sandwich/Salad Prep Table 2 Solid Swing Doors 60.2"W X 29.5"D X 41.5"H
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | S-SP60 |
| Manufacturer Part # | S-SP60 |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Width (side - side) | 60" - 62" Wide |
| No of Doors | 2 Doors |
| Access Type | Doors |
| Sections | 2 Section |
| Height | 41.5" |
| Width | 60.2" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 394 lbs |
| ETL | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, S-SP60, Refrigerated Sandwich/Salad Prep Table, 2 solid swing doors, 60.2"W x 29.5"D x 41.5"H, 15 cu. ft. capacity, 1 shelf, 8 pan capacity, 4'' caster, painted stainless steel and aluminum framework, 33-41 °F temperature range, 1/2 HP back reciprocating compressor, 115v/60hz/1ph, 5.4 amps, 540watts, NEMA-5-15P power cord, R290 CFC-free refrigerant, electronic control system, refrigeration system keeping food at safe temperatures, self-closing doors with 90-degree stay-open feature, adjustable heavy-duty PVC coated shelves, option of different handles and control panels, preinstalled heavy-duty casters with brakes, removable installation board for easy access, cutting boards and pans available, ETL, ETL-Sanitation, Showmaker
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.