- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Empura Stainless SWT4B3036 Work Table 36"W X 30"D X 35"H Super Duty
| Manufacturer | Empura |
|---|---|
| Model Number | SWT4B3036 |
| Manufacturer Part # | SWT4B3036 |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Splash Height | 4" Backsplash |
| Width (side - side) | 36" Wide (side - Side) |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Height | 35" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| Weight | 70.1 lbs |
| UPC | 810136065268 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Empura, SWT4B3036, Work Table, 36"W x 30"D x 35"H, super duty, 4 inch backsplash, stainless steel adjustable bullet feet, stainless steel 1-5/8" diameter leg, stainless steel hat channel, 18 gauge under shelf, 430 stainless steel under shelf, 16 gauge top shelf, 304 stainless steel, top shelf, NSF, Empura Stainless
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.




