- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Erika Record ER-EP4/41-RH/RD Easy Plus 4/41 RH Divider/Rounder
| Manufacturer | Erika Record Baking Equipment |
|---|---|
| Model Number | ER-EP4/41-RH/RD |
| Manufacturer Part # | ER-EP4/41-RH/RD |
| Hourly Production | 7001 Pieces Per Hr (and Up) |
| Power Type | Semi-automatic |
| Height | 60" |
| Width | 26.75" |
| Depth | 31" |
| Weight | 946 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Erika Record Baking Equipment, ER-EP4/41-RH/RD, Easy Plus 4/41 RH Divider/Rounder, 3/4 automatic, 30 part, 1.4 - 4.3 oz. (40 - 121 g.), 5,500 - 8,500 per hour production (depending upon operator efficiency and production flow) includes: (3) lightweight rounding plates, (1) 2- quart rounding mechanism lubricating oil, (1) cleaning and installation tool kit: (1) allen wrench, (1) open end wrench, (1) cleaning brush, interchangeable hard coat, anodized knife head, adjustable pressure and weight, dual safety button operation, head tilt, thermal overload protector, removable dough entrapment ring, double bearing rounding drive-train, impact resistant/shatter proof thermoplastic front and rear head covers, (KHA) system, cast iron base, lead free enamel paint finish, 220v/60/3-ph, 4 amps, cord, ETL, cETLus NSF, UL
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
