FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Espresso Soci .
- Authorized Espresso Soci dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Espresso Soci E61 JUBILE A/2
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Espresso Soci E61 JUBILE A/2 Faema E61 Jubile A/2 Espresso Cappuccino Machine 2-group
| Manufacturer | Espresso Soci |
|---|---|
| Model Number | E61 JUBILE A/2 |
| Manufacturer Part # | E61 JUBILE A/2 |
| Operation | Automatic |
| Group Head(s) | 2 Group |
| Height | 26.5" |
| Width | 21.9" |
| Depth | 21.3" |
| Weight | 172 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Espresso Soci, E61 JUBILE A/2, Faema E61 Jubile A/2 Espresso Cappuccino Machine, 2-group, automatic, 11 liter boiler capacity, (2) steam wands, hot water economizer, stainless steel body, 208-240v/60/1-ph, 4200-5600 watts, NSF, CE, UL, cUL listed, (A1210QIDT999A)
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

