Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Fetco H211010 Hot Water Dispenser 10 Gallon (4) Programmable Temperatures Range From 158°F To 203°F
| Manufacturer | FETCO |
|---|---|
| Model Number | H211010 |
| Manufacturer Part # | H211010 |
| Type | Plumbed Automatic Fill |
| Controls | Digital Controls |
| Height | 24.5" |
| Width | 10" |
| Depth | 19.5" |
| Weight | 44 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
| 6-30P | Yes |
| cUL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FETCO, H211010, Hot Water Dispenser, 10 gallon, (4) programmable temperatures range from 158°F to 203°F, lock mode, touch operation, soft silicone tap, drip tray overflow indicator, LED indicator lights, hi-resolution display, mixed material construction, 1 x 5.0kW heater, 200-240v, 1-ph, 2+G wires, 17.4 -21.0 max amp draw, 3.6 -5.1kW, NEMA 6-30P, 9.5 - 13.5 gallons per hour, UL, cUL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
cUL
Tested by Underwriters Laboratories and certified for use in Canada, this product meets strict Canadian safety standards.
Certifications
6-30P
This unit is equipped with a NEMA 6-30P plug.
