Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Fetco T1221US-1A117-PN001 Extractor® Plus Series Single Station Tea Brewer 2.66 Gallon Tank
| Manufacturer | FETCO |
|---|---|
| Model Number | T1221US-1A117-PN001 |
| Manufacturer Part # | T1221US-1A117-PN001 |
| Type | Automatic Fill |
| Style | Single |
| Height | 36.63" |
| Width | 9.25" |
| Depth | 18.13" |
| Weight | 37 lbs |
| NSF | Yes |
| cULus | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
FETCO, T1221US-1A117-PN001, Extractor® Plus Series Single Station Tea Brewer, 2.66 gallon tank, 18 gallons per hour, high-volume batch brewing, pre-programmed, digital touch pad operation, USB, fits iced tea dispensers (Not included), 1.7kW heater, 120v/60/1-ph, 14.7 amps, 1.7 kW, NEMA 5-15P, cULus, NSF
Certifications
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
