Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Fisher 34570 Pre-Rinse Unit Spring Style Single Wall Control Valve
| Manufacturer | Fisher |
|---|---|
| Model Number | 34570 |
| Manufacturer Part # | 34570 |
| Faucet Centers | Single Hole Centers |
| Spout / Nozzle Type | Standard Swing / Swivel Spout |
| Spout Length (overall) | 6 - 9 Inches |
| Valve Type | Ceramic Valves |
| Wall or Deck Mount | Splash / Wall Mount |
| Height | 5.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 24" |
| Weight | 10.9 lbs |
| UPC | 642889345706 |
About this item
Product Details
Product Details
Fisher, 34570, Pre-Rinse Unit, spring style, single wall control valve, add on faucet with 8" swing spout, full flow aerator, lever handle, wall bracket, close nipple, 16" riser, 36" hose, chemical tee, ultra spray valve, 1.15 gpm, 1/2" ceramic disk stems, 1/2" female NPT inlets