Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Fisher 55450 Pre-Rinse Unit Swivel Style 8" Backsplash Control Valve
| Manufacturer | Fisher |
|---|---|
| Model Number | 55450 |
| Manufacturer Part # | 55450 |
| Valve Type | Ceramic Valves |
| Faucet Centers | 8" Centers |
| Wall or Deck Mount | Splash / Wall Mount |
| Height | 4.25" |
| Width | 16.25" |
| Depth | 36.75" |
| Weight | 12.9 lbs |
| UPC | 642889554504 |
About this item
Product Details
Product Details
Fisher, 55450, Pre-Rinse Unit, swivel style, 8" backsplash control valve, lever handles, wall bracket & pipe hook, 1/2" ceramic disk stems, 31" riser, 15" hose, chemical tee, ultra spray valve, 1.15 gpm, 1/2" male NPT inlets