Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Frymaster aftermarket .
- Engineered to match existing Frymaster units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Frymaster 8261712
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Frymaster 8261712 Filter Pump Motor 115v 1/3hp 1p 1725
| Fits with Manufacturer | Frymaster |
|---|---|
| Model Number | 8261712 |
| Manufacturer Part # | 8261712 |
| Height | 9" |
| Width | 9" |
| Depth | 12" |
| Weight | 19 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Frymaster 8261712 Motor W/ Gasket, [ 115v ] [ 1/3hp ] [1ph ] [1725 Rpm ] [6.6a ], [ Reversable.rotation Directions On Motor, [ Flush Shaft W/ Slot ], [ 48yz Frame ], For Pump Use # 68-1129, Complete Seal Kit # 32-1497, Frymaster, Fryer Fm(35 45 50) Fmcf Fmh(17 22) Fph214csd Fph250, Fph350 Fph450 Filter Magic Ii Footprint Ii Bih52.
