FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Garland G60-10RR-SIGNATURE Signature G Starfire Pro Series Restaurant Range
| Manufacturer | Garland |
|---|---|
| Model Number | G60-10RR-SIGNATURE |
| Manufacturer Part # | G60-10RR-SIGNATURE |
| Top | (10) Open Burners |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Height | 57" |
| Width | 60" |
| Depth | 34.5" |
| Weight | 726 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Garland, G60-10RR-SIGNATURE, Signature G Starfire Pro Series Restaurant Range, gas, 60", (10) 33,000 BTU open burners, with cast iron top & ring grates, (2) standard ovens with 3 position rack guides with oven rack each, stainless steel front, sides, plate rail, 2-piece back guard and shelf, 6" stainless steel legs with adjustable feet, 406,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, cCSAus, NSF (Garland)
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
