FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Garland M60XRC Master Series Broiler Upright Gas
| Manufacturer | Garland |
|---|---|
| Model Number | M60XRC |
| Manufacturer Part # | M60XRC |
| Heat | Ceramic Radiants |
| Design | Range Match |
| Warming Oven | With |
| Decks | Single |
| Base | Convection Oven |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Height | 72.13" |
| Width | 34" |
| Depth | 38" |
| Weight | 750 lbs |
| NSF | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Garland, M60XRC, Master Series Broiler, upright, gas, (1) ceramic radiant deck with upper finishing oven, convection oven base with Piezo ignition, stainless steel front and sides (stainless steel exposed sides on batteries), 6" legs, 120,000 BTU, NSF, CSA (Garland)
Certifications
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
