Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other aftermarket .
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other GL1686711
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Garland GL1686711 Motor 115v .75/.21hp 1p
| Fits with Manufacturer | Garland |
|---|---|
| Model Number | GL1686711 |
| Manufacturer Part # | GL1686711 |
| Height | 10.5" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Garland GL1686711 Blower Motor 2 Speed., [ 115v ] [ .75/.21 Hp ] [1ph ] [1725/1140 Rpm ], [9.8/4.2 Amp ] [cw Rotation ] [ 3-3/4" X 5/8" Shaft ], [ Y56y Frame ] [ 6-3/16" X 6-3/16" Mtg. Brkt. ], Qty 4 Outside 5/16" Holes On Each Bracket 2 Holes Are, 6-3/16" On Centers And From Bracket To Bracket Also 6-3/16", Centers. Inside Bracket Mount Studs Are 3/16" Studs And Are, Spaced On 4" Centers Bracket To Bracket And On Each Bracket, They Are Spaced 4.097", Garland Blower Wheel # 26-1464, Us Range Blower Wheel # 26-1464, Garland Oven Mcogs Mcogd Icog Ecog Icog ., Tim Ortons Spritzer, Us Range Oven Models Sge100 Sgm100 P1-g-10d Cg100 Sdg, Sumg-100
