KitchenRestock.com is your trusted source for Hobart aftermarket .
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart XNC8X1/346746-1
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
GE/Hobart XNC8X1/346746-1 Thermostat Knp 5/32 X 8 1/4 36
| Fits with Manufacturer | GE/Hobart |
|---|---|
| Model Number | XNC8X1/346746-1 |
| Manufacturer Part # | XNC8X1/346746-1 |
| Height | 1.75" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 12" |
| Weight | 0.35 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
GE/Hobart XNC8X1/346746-1 [ Type - Knp ] [ Temp 250-950 ] [ Bulb 5/32" X 8-1/4", Stainless] [ Cap 36" ] [ Mount 5 Off-set Horizontal ], Positive Off., [ Dial # 22-1285 Knob Black & Silver [ 2-1/2", Dia ] [ Off-7-1] [mount .187" ] [position Up ], Ge/hobart Range Cr40 Cr40b Cr41 Cr41b Cr44 Cr44b, Cr46 Cr46b Cr47 Cr47b Cr50 Cr50b Cr52 Cr53 Cr56, Cr401.

