FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
General GCCB-48NG General Charbroiler Gas Countertop
| Manufacturer | General |
|---|---|
| Model Number | GCCB-48NG |
| Manufacturer Part # | GCCB-48NG |
| Control Type | Manual Controls |
| Width (side - side) OA | 43 - 48" |
| Heating Source | Lava Rocks |
| Height | 15.2" |
| Width | 48" |
| Depth | 27.6" |
| Weight | 314 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
General, GCCB-48NG, General Charbroiler, gas, countertop, 48" W, 35kBTU burners with adjustable manual controls every 12", lava rock briquettes, welded steel frame with stainless steel top and front, aluminized steel sides, cast iron broiling grates, stainless steel water pan, splash guard & grease trough, 4" legs, 140kBTU, cETus, ETL sanitation (ships Natural Gas includes LP conversion kit)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.

