- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
General GCMG-36LP General Heavy Duty Griddle Gas Countertop
| Manufacturer | General |
|---|---|
| Model Number | GCMG-36LP |
| Manufacturer Part # | GCMG-36LP |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Controls | Manual Controls |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Griddle Plate Finish | Stainless Steel |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Height | 15.2" |
| Width | 36" |
| Depth | 30.8" |
| Weight | 281 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
General, GCMG-36LP, General Heavy Duty Griddle, gas, countertop, 36" W x 24" D cooking surface, 3/4" thick polished steel griddle plate, manual controls every 12", heavy duty knobs, wrap-around stainless steel splash guard, grease trough & stainless steel drawer, welded steel frame with stainless steel front, 4" legs, 90kBTU, cETLus, ETL sanitation, (ships Natural gas includes LP conversion kit)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
